Jak sfinansować fotowoltaikę?


Fotowoltaika koszt a możliwości finansowania

Możliwości pozyskania środków na panele fotowoltaiczne jest sporo. Od najprostszego rozwiązania gotówkowego, jeżeli pozwala nam na to budżet domowy, bądź firmy, przez kredyty, leasingi, aż po dotacje i ulgi podatkowe. Należy pamiętać, że zakup paneli fotowoltaicznych, traktujemy jak inwestycję, więc zastosowana formuła finansowania powinna nam dać najszybszy okres zwrotu i najwyższy zysk z inwestycji.
Niezawodnym i najprostszym sposobem jest sfinansowanie kosztu fotowoltaiki własnymi środkami finansowymi. To one zapewnią osobie fizycznej i rolnikowi ryczałtowemu najszybszy zwrot z inwestycji, a do tego zminimalizują formalności. Rolnikowi prowadzącemu gospodarstwo rolne i firmie pozwoli na zwrot VATu z Urzędu Skarbowego, a całość faktury netto będzie można wrzucić w koszty działalności.

Fotowoltaika kredyt

Rekomendowanym sposobem uzyskania finansowania są niskooprocentowane kredyty bankowe dla fotowoltaiki skierowane zarówno do osób fizycznych, w tym rolników ryczałtowych, jak i tych, którzy prowadzą gospodarstwo rolne oraz firm. To rozwiązanie ma sporo zalet:

 • preferencyjne oprocentowanie (od 2 do 5 %)
 • niskie raty porównywalne z opłatami miesięcznymi za prąd
 • szybkie decyzje kredytowe, ze względu na inwestycje w ochronę środowiska
 • nie wymagane zaangażowanie kapitału własnego – 100% kredytowania
 • niska prowizja oferowana przez banki
 • skierowane do osób fizycznych, w tym rolników ryczałtowych i firm oraz gospodarstw rolnych

Banki oferują pożyczki na fotowoltaikę z nazwą „eko”, skierowane do osób fizycznych, rolników ryczałtowych i tych, którzy prowadzą gospodarstwa rolne, jak i firm. 

 

W zależności od wzrostu cen prądu nasz zysk z instalacji po 25 latach wyniesie od 26.000zł!

Szacunkowa kalkulacja przygotowana przez Vivena-Natura Sp. z o.o. dla instalacji południowej 2,5kWp przy kredycie na 10lat.


Fotowoltaika leasing

Rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne i firmy mogą również skorzystać z opcji leasingu operacyjnego, finansowego bądź pożyczki leasingowej. Udzielają ich popularne banki komercyjne np.: PKO BP, Millenium Leasing, Santander Leasing oraz instytucje finansowe m.in.: MBR Leasing, EFL, Leason itp.
Leasing spłaca się podobnie jak raty kredytu, ale jego zaletą jest możliwość wrzucenia raty leasingu oraz opłaty wstępnej (od 10 do 30%) w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejsza się świadczenia podatkowe. Na decyzję leasingową czeka się od 1 do 4 dni, i co ważne, leasing nie obciąża zdolności kredytowej. Formalności przy tej formie są również mniejsze niż w przypadku kredytu.


„Czyste powietrze” a „Mój Prąd”

To między innymi dwa najważniejsze programy:
Mój Prąd” sfinansowany ze środków własnych Polski. To już 4 edycja programu, na którą przekazano 350 mln złotych. Po 1 fazie wdrożeniowej nastąpi weryfikacja, i budżet może
ulec zmianie. Jest to bezzwrotna dotacja już od 2000 zł dla obecnych klientów, którzy zdecydują się na przejście na system net-billingu oraz od 5000zł dla nowo powstających instalacji. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, w tym rolnicy, ale na cele gospodarstwa domowego.  Programu „Mój Prąd” nie może łączyć z programami unijnymi i gminnymi.

Najważniejsze warunki „Mój prąd”:

 • dla osób fizycznych mających umowę kompleksową i tylko na cele mieszkaniowe
 • dla instalacji od 2 do 10 kWp
 • dla osób rozliczających się w net-billingu (mogą to być dawni klienci pod warunkiem przejścia na net-billing)

NIE TYLKO INSTALACJE FOTOWLTAICZNE

Co podlega dofinansowaniu?
➢ Instalacje fotowoltaiczne
➢ Magazyny ciepła:
▪ zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
▪ zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną,
▪ bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
▪ bufory ciepła z grzałką elektryczną,
▪ bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie,
▪ pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub
pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem
➢ Magazyny energii – o mocy minimum 2 kW
➢ Systemy zarządzania energią HEMS/EMS (pod warunkiem zakupu i montażu magazynu
energii elektrycznej lub magazynu ciepła)

4 edycja ruszyła od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków trwa kolejny nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 (MP4).

Więcej informacji można uzyskać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: https://mojprad.gov.pl/

Kolejnym programem, tym razem ze środków unijnych, jest program „Czyste Powietrze”. Może przybrać formę dotacji, bądź pożyczki. Co ważne, od 1 stycznia 2020 r. nie dotyczy on nowych budynków. Głównym jego założeniem jest wymiana starych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła i poprawa jakości powietrza.

Najważniejsze warunki „Czyste powietrze”

 • skierowany jest do osób fizycznych
 • formy dofinansowania: dotacja, bądź pożyczka
 • koszty kwalifikowane od 7 do 53 tys. PLN, powyżej 53 tys. PLN możliwe jest uzyskanie pożyczki
 • czas trwania programu 2018-2029
 • od 1 stycznia 2020 r. nie dotyczy nowych budynków
 • od połowy maja wnioski będzie można składać w formie online

Więcej informacji można uzyskać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: http://www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/

Oprócz programów ogólnokrajowych, większość gmin również objęta jest programem eliminacji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że około 80% gmin bierze w nim udział, dlatego zachęcamy, żeby przed wybraniem odpowiedniego finansowania dla Państwa inwestycji zweryfikować aktualne programy działające w Państwa gminie.

Również województwa mają swoje programy, i tak na Dolnym Śląsku można skorzystać z Reginalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020: www.dip.dolnyslask.pl

Ulga termomodernizacyjna a „Mój prąd”

Na koniec warto wspomnieć o fotowoltaice a uldze podatkowej. Istnieje możliwość odliczenia kosztów instalacji od podstawy opodatkowania. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. PLN w ciągu 6 lat. Do ulgi termomodernizacyjna nie wlicza się wydatków sfinansowanych z dotacji lub zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu, w tym środków pochodzących z programu „Mój prąd”. Podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości.

Najważniejsze warunki ulgi termomodernizacyjnej:

 • Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. PLN
 • Odliczenie można rozłożyć na 6 lat
 • Wydatki sfinansowane z dotacji nie wliczają się do ulgi podatkowej
 • Podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice lub skontaktuj się z nami biuro@vivena.pl lub 601-094-836