Jak sfinansować fotowoltaikę?


Fotowoltaika koszt a możliwości finansowania

Możliwości pozyskania środków na panele fotowoltaiczne jest sporo. Od najprostszego rozwiązania gotówkowego, jeżeli pozwala nam na to budżet domowy, bądź firmy, przez kredyty, leasingi, aż po dotacje i ulgi podatkowe. Należy pamiętać, że zakup paneli fotowoltaicznych, traktujemy jak inwestycję, więc zastosowana formuła finansowania powinna nam dać najszybszy okres zwrotu i najwyższy zysk z inwestycji.
Niezawodnym i najprostszym sposobem jest sfinansowanie kosztu fotowoltaiki własnymi środkami finansowymi. To one zapewnią osobie fizycznej i rolnikowi ryczałtowemu najszybszy zwrot z inwestycji, a do tego zminimalizują formalności. Rolnikowi prowadzącemu gospodarstwo rolne i firmie pozwoli na zwrot VATu z Urzędu Skarbowego, a całość faktury netto będzie można wrzucić w koszty działalności.

Fotowoltaika kredyt

Rekomendowanym sposobem uzyskania finansowania są niskooprocentowane kredyty bankowe dla fotowoltaiki skierowane zarówno do osób fizycznych, w tym rolników ryczałtowych, jak i tych, którzy prowadzą gospodarstwo rolne oraz firm. To rozwiązanie ma sporo zalet:

 • preferencyjne oprocentowanie (od 2 do 5 %)
 • niskie raty porównywalne z opłatami miesięcznymi za prąd
 • szybkie decyzje kredytowe, ze względu na inwestycje w ochronę środowiska
 • nie wymagane zaangażowanie kapitału własnego – 100% kredytowania
 • niska prowizja oferowana przez banki
 • skierowane do osób fizycznych, w tym rolników ryczałtowych i firm oraz gospodarstw rolnych

Banki oferują pożyczki na fotowoltaikę z nazwą „eko”, skierowane do osób fizycznych, rolników ryczałtowych i tych, którzy prowadzą gospodarstwa rolne, jak i firm. Są to między innymi:

 • Ekopożyczka PKO – Bank PKO BP –
  https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/ekopozyczka/
 • EKOkredyt na fotowoltaikę – BOŚ Bank –
  https://www.bosbank.pl/klient-indywidualny/pozyczki-i-kredyty/ekokredyt-na-fotowoltaike

Również inne banki oferują kredyty na fotowoltaikę, ale są to już kredyty gotówkowe, z wysokim RRSO.

W uproszczony sposób można przedstawić kalkulator fotowoltaiki, z którego wynika, że przez 10 lat zamiast płacić rachunki za prąd, zapłacimy podobną wysokość raty kredytu za fotowoltaikę. Nasze oszczędności przewyższą łączny koszt kredytu już po 6 latach. Później będziemy czerpać tylko zyski, bo nasz roczny rachunek za prąd, w przypadku dobrze zaprojektowanej fotowoltaiki wyniesie około 200 zł opłat stałych.

Moc Instalacji pv [KWp]Koszt Instalacji„Mój Prąd”Ulga termomodernizacyjnaKoszt inwestycjiLiczba lat kredytuRRSO [%]Rata miesięcznaCałkowita kwota pożyczki
2,513.500 zł5.000 zł1.445 zł7.055 zł105,3476 zł9.120,86 zł

W zależności od wzrostu cen prądu nasz zysk z instalacji po 25 latach wyniesie od 26.000zł!

Szacunkowa kalkulacja przygotowana przez Vivena-Natura Sp. z o.o. dla instalacji południowej 2,5kWp przy kredycie na 10lat.


Fotowoltaika leasing

Rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne i firmy mogą również skorzystać z opcji leasingu operacyjnego, finansowego bądź pożyczki leasingowej. Udzielają ich popularne banki komercyjne np.: PKO BP, Millenium Leasing, Santander Leasing oraz instytucje finansowe m.in.: MBR Leasing, EFL, Leason itp.
Leasing spłaca się podobnie jak raty kredytu, ale jego zaletą jest możliwość wrzucenia raty leasigu oraz opłaty wstępnej (od 10 do 30%) w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejsza się świadczenia podatkowe. Na decyzję leasingową czeka się od 1 do 4 dni, i co ważne, leasing nie obciąża zdolności kredytowej. Formalności przy tej formie są również mniejsze niż w przypadku kredytu.
Oprócz możliwości pozyskania finansowania na koszt fotowoltaiki, możemy również skorzystać z dotacji i bezzwrotnych subwencji oferowanych przez rząd Polski, jak i pochodzące ze środków unijnych.


„Czyste powietrze” a „Mój Prąd”

To między innymi dwa najważniejsze programy:
Mój Prąd” sfinansowany ze środków własnych Polski, dla pierwszych 200 tys. nowych prosumentów. Jest to bezzwrotna dotacja 5000 zł do nowo powstającej instalacji fotowoltaiki. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, w tym rolnicy, ale na cele gospodarstwa domowego, a nie prowadzenie działalności rolnej i zwierzęcej. Programu „Mój Prąd” nie może łączyć z programami unijnymi (również tymi gminnymi).

Najważniejsze warunki „Mój prąd”:

 • 5000 PLN bezzwrotnej dotacji
 • tylko dla osób fizycznych
 • maksymalna wielkość instalacji wynosi 10 kWp
 • całkowity budżet 1 miliarda PLN (około 200 000 instalacji)

Więcej informacji można uzyskać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: https://mojprad.gov.pl/

Kolejnym programem, tym razem ze środków unijnych, jest program „Czyste Powietrze”. Może przybrać formę dotacji, bądź pożyczki. Co ważne, od 1 stycznia 2020 r. nie dotyczy on nowych budynków. Głównym jego założeniem jest wymiana starych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła i poprawa jakości powietrza.

Najważniejsze warunki „Czyste powietrze”

 • skierowany jest do osób fizycznych
 • formy dofinansowania: dotacja, bądź pożyczka
 • koszty kwalifikowane od 7 do 53 tys. PLN, powyżej 53 tys. PLN możliwe jest uzyskanie pożyczki
 • czas trwania programu 2018-2029
 • od 1 stycznia 2020 r. nie dotyczy nowych budynków
 • od połowy maja wnioski będzie można składać w formie online

Więcej informacji można uzyskać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: http://www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/

Fotowoltaika Prosument 2

Jeszcze jedną możliwością uzyskania dofinansowania jest program Prosument 2. Jest to kontynuacja programu Prosument z 2014 roku. Umożliwia on uzyskanie dofinansowania na zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych lub odnawialnych innych źródeł do produkcji energii lub ciepła, w tym wymianę starych.

Najważniejsze warunki „Prosument 2”

 • skierowany dla osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego
 • formy dofinansowania: dotacja, bądź pożyczka
 • program na lata 2014-2022
 • budżet programu: 800 mln PLN
 • koszty kwalifikowane od 100 do 500 tys. PLN

Warto dodać, że możliwość zawierania kredytów z programu Prosument 2 kończy się w 2020 roku.

Oprócz programów ogólnokrajowych, większość gmin również objęta jest programem eliminacji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że około 80% gmin bierze w nim udział, dlatego zachęcamy, żeby przed wybraniem odpowiedniego finansowania dla Państwa inwestycji zweryfikować aktualne programy działające w Państwa gminie.

Również województwa mają swoje programy, i tak na Dolnym Śląsku można skorzystać z Reginalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020: www.dip.dolnyslask.pl

Ulga termomodernizacyjna a „Mój prąd”

Na koniec warto wspomnieć o fotowoltaice a uldze podatkowej. Istnieje możliwość odliczenia kosztów instalacji od podstawy opodatkowania. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. PLN w ciągu 6 lat. Do ulgi termomodernizacyjna nie wlicza się wydatków sfinansowanych z dotacji lub zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu, w tym środków pochodzących z programu „Mój prąd”. Podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości.

Najważniejsze warunki ulgi termomodernizacyjnej:

 • Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. PLN
 • Odliczenie można rozłożyć na 6 lat
 • Wydatki sfinansowane z dotacji nie wliczają się do ulgi podatkowej
 • Podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice lub skontaktuj się z nami foto@vivena.eu lub 601-094-437