Przeglądy instalacji fotowoltaicznych
Czy potrzebne?
Może nam się wydawać, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnych dodatkowych działań właściciela. I owszem, jest to system bezobsługowy, jednak jak w przypadku każdej instalacji elektrycznej wymaga przeglądów i ewentualnych prac serwisowych przynajmniej raz na 5 lat. W grę wchodzi w końcu bezpieczeństwo właścicieli, ale również spełnienie warunków ubezpieczenia całej nieruchomości. Bez ważnych przeglądów możemy bowiem nie uzyskać odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku wystąpienia szkody.
Warto jednak, częściej niż raz na 5 lat, przyglądnąć się pracy naszej instalacji fotowoltaicznej. Szczególnie powinno nas zaniepokoić:
- większy rachunek za energię elektryczną nie spowodowany wzrostem opłat dystrybucyjnych
- nagły spadek lub brak produkcji energii z instalacji, którą możemy śledzić za pomocą dedykowanych aplikacji
- rozbieżności w produkcji między obwodami (stringami) tej samej instalacji
- pojawiający się komunikat na wyświetlaczu falownika o awariach
- nieprawidłowa praca falownika np. wyłączanie się, głośne dźwięki
- intensywne zabrudzenia lub zapylenia na panelach
- widoczne uszkodzenia, pęknięcia paneli
- przerwana ciągłość lub uszkodzenia przewodów instalacji
- widoczne usterki konstrukcji montażowej np. poluzowane mocowania, śruby.
Jeżeli zaobserwujecie Państwo, któreś z powyższych nieprawidłowości, koniecznie skontaktujcie się z naszym działem serwisu.
Posiadamy odpowiednie uprawnienia oraz narzędzia pomiarowe do wykonywania audytów i przeglądów instalacji fotowoltaicznych.
Nasza oferta
Zakres prac podczas wykonywania przeglądu instalacji fotowoltaicznych, zaczyna się od kontroli sprawności modułów, falownika i bezpieczeństwa konstrukcji. Na wstępie przeprowadza się audyt kamerą termowizyjną, aby sprawdzić temperaturę w obrębie paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu możemy znaleźć słabsze ogniwo. Ważne jest też sprawdzenie zabezpieczeń i wykonanie pomiarów kontrolnych okablowania zarówno po stronie AC, jak i DC. Zaleca się także mycie modułów, szczególnie na obszarach, gdzie są duże zanieczyszczenia lub zapylenia, jednak warto zatrudnić do tego wykwalifikowane ekipy.
Nasi serwisanci wyposażeni są w wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych przeznaczony do sprawdzania nie tylko domowych, ale i przemysłowych instalacji. Co najważniejsze – można wykonać pomiary, których parametry określają nam stan bezpieczeństwa instalacji, a miernik automatyczne przelicza je do warunków odniesienia STC (Standard Test Conditions). Pomiary napięć, prądów oraz mocy po stronie AC i DC falownika pozwolą sprawdzić również jego sprawność. Przyrządem tym możemy przeprowadzić wszystkie pomiary w instalacjach elektrycznych i fotowoltaicznych:
- impedancja pętli zwarcia (również w obwodach z wyłącznikami RCD)
- parametry wyłączników RCD
- rezystancja izolacji
- rezystancja uziemienia
- ciągłość połączeń ochronnych i wyrównawczych
- pomiar instalacji oświetlenia
- test kolejności faz
- test kierunku obrotów silnik

Zaniedbywanie przeglądów instalacji elektrycznej i fotowoltaicznej może mieć negatywne skutki nie tylko dla samej instalacji. Spadki wydajności z produkcji energii z modułów PV lub jej całkowita utrata spowodują dodatkowe opłaty za prąd pobrany z sieci. Nieprawidłowo działająca elektrownia może nieść za sobą ryzyko porażenia prądem, a nawet pożaru, dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

